Akaryakıt Fiyatları Nasıl Oluşur?

Türkiye, akaryakıt sektöründe 1 Ocak 2005 tarihi itibari ile serbest fiyatlandırma sistemine geçti. Bu sistem ile sektördeki akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre depo satış fiyatlarını belirlemekte serbesttir. Aynı zamanda bayiler de dağıtım şirketleri tarafından kendilerine tavsiye edilen tavan pompa satış fiyatlarını uygulamakta veya bulundukları bölgenin rekabet koşullarına göre kendi satış fiyatlarını uygulamakta serbesttirler.

Türkiye’de akaryakıt fiyatları üç aşamada belirlenmektedir.

Rafineri Fiyat Nasıl Oluşur?

Akaryakıt ilk aşamada rafineriden geçer. Bu aşamada rafineri fiyatına hem Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) hem de Enerji Piyasası Kurumu (EPDK) payı eklenmektedir.

Bildiğiniz gibi Türkiye petrol ithal eden bir ülke. Bu nedenle yakıtın rafineriye geldiği fiyat Akdeniz – İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz tarafından o günlük döviz kuruna bağlı olarak belirlenmektedir.

Rafineri satış fiyatı sonuç olarak aşağıdaki formül ile hesaplanmaktadır:

Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç) 

Depo Satış Fiyatı Nasıl Oluşur? 

Akaryakıt dağıtım firmaları rafineriden çıkan yakıtı alırlar. Burada firma hem kendi marjını hem de servis ücretini ekleyerek yeni bir fiyat oluşturur.

Firmalar buradan elde ettikleri kar marjlarını yeni istasyonlar, tesis bakımları ve pazarlama faaliyetleri için kullanır. Bu aşamada oluşan fiyatı “depo satış fiyatı” dır.

Pompa Satış Fiyatı Nasıl Oluşur?

Depo satış fiyatına, bayi masrafları ve lojistik giderleri eklendiğinde tavsiye edilen pompa fiyatı oluşur. Bu nedenle farklı bölgelerde farklı akaryakıt fiyatları ile karşılaşılmaktadır.  Kendi ilinizdeki akaryakıt fiyatları için  Opet’in yayınladığı il il güncel akaryakıt fiyatları na göz atabilirsiniz.

Şirket araçlarınız için Opet Otobil ile taşıt tanımaya geçtiğinizde tüketiminiz doğrultusunda indirimli akaryakıt alabilirsiniz. Bu indirim sayesinde gördüğünüz pompa fiyatından daha ucuza akaryakıt almanız mümkün olur. Üstelik 1.500 ‘ü aşan yaygın istasyon ağı ile Opet pompaları Otobil müşterilerini tanır. Böylece hem yakıttan hem zamandan tasarruf eder, yanlış yakıt riskinden tüm şirket araçlarını korursunuz. Kolayca Otobil’e geçmek için Şirket Aracım ile Opet Otobil’li Ol formumuzu doldurabilir, dilerseniz 0850 885 41 05 numaraları telefondan da müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.  

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Daha Fazla