Akaryakıt Harcamalarınızı Kolayca Giderleştirin

İş için kullandığımız şirket araçlarımızın akaryakıt harcamaları her geçen gün artmaktadır. Bu giderlerin takibi ve muhasebeleştirilmesinde ise zorluklar yaşanmaktadır. Büyük filo sahibi limited veya anonim şirketlerinin yanı sıra, daha az araç sahibi şahıs işletmeleri için de yakıt giderlerinin takibi ve muhasebeleştirilmesi gerekliliği her geçen gün artmaktadır. Özellikle  işi gereği araç kullanımı ve dolayısı ile yakıt harcamaları fazla olan saha satış uzmanları, taksiciler, kurye, gayrimenkul danışmanları gibi meslek gruplarında bu harcamalarını giderleştirilmesi oldukça önem kazanmaktadır.. 

Şirket için kullanılan araçların akaryakıt harcamalarının %70’ine kadarı gider olarak gösterilebilmektedir. Bu sebeple alınan yakıtların muhasebeleştirilmesi işletmenin gerçek karlılığının hesaplanmasında önemli bir rol oynuyor. Çünkü şirketler bu harcamalarını hem gider olarak gösterebiliyor hem de ödeyeceği KDV tutarından düşebiliyor. Dilerseniz bir örnek ile açıklayalım. 500 TL’lik akaryakıt aldığınızda bu 423,73 TL akaryakıt aldığınız ve 76,27 TL KDV ödediğiniz anlamına gelmektedir. Bu harcamanın (423,73 x %70) 296,61 TL’lik kısmı gider olarak gösterilebilecektir. Söz konusu akaryakıt giderine ilişkin olarak ödenen KDV tutarı olan 76,27 TL’nin ise %70 ‘i olan 53,39 TL KDV olarak dikkate alınabilecek ve ödenecek KDV tutarından düşülecektir.

İster tek araçlı bir şahıs şirketiniz, ister birden fazla şirket aracı olan bir limited şirketiniz olsun, her yakıt alındığında fiş almak unutulmamalı, fişler doğru şekilde muhafaza edilmeli. Siz tüm bunları eksiksiz bile yapsanız, sıvı ile temas, güneşe maruz kalma veya fişlerin üzerinde bulunan mürekkep nedeni ile aldığınız ve koruduğunuz akaryakıt fişi kullanılamaz hale gelebilmektedir. Bu da tabii ki yakıt harcamalarınızı gider olarak gösterememenize yol açacaktır. Bu nedenle de daha çok kar etmiş gözükerek, daha çok gelir vergisi ödemeniz anlamına gelecektir.

OPET Otobil ile akaryakıt harcamalarında muhasebe kolaylığı!

Sizleri hem fiş toplama derdinden hem de topladığınız fişlerin kaybolma, kullanılamaz hale gelmesi risklerinden koruyacak çözüm ise Şirket Aracım ile Opet Otobil’e geçmek. Bu sayede şirket araçlarınızın yakıt alımları, ayda iki kere şirketiniz adına düzenlenen e-fatura ile toplu olarak iletilir. Böylece sizin muhasebeniz de bu faturaları kolayca gider olarak gösterebilir.* Hem zamanınız hem de paranız cebenizde kalır. Tüm Opet istasyonlarından akaryakıt alabileceğiniz Şirket Aracım ile hemen Otobil’e geçin.

 

*Gelir İdaresi Başkanlığı akaryakıt giderleri için e-fatura düzenlemesi ile ilgili yayını.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Daha Fazla