Taşıt Tanıma Nedir?

Taşıt tanıma, şirket araçlarının akaryakıt alımlarını takip etmek için geliştirilmiş bir sistemdir. Her bir araca özel olarak üretilen ve başka bir araç için kullanılamayan cihazlar sayesinde hangi araç nereden, ne kadar akaryakıt almış takip edilebilir. Bu cihazlar sayesinde şirket araçları akaryakıt istasyonuna geldiğinde akaryakıt pompaları aracı tanır. Böylece ödeme yapma ve fiş alma ile vakit kaybedilmez. Araçlar temassız olarak akaryakıt alır ve yola devam ederler. Alınan akaryakıtlar belli sürelerde şirkete fatura edilir ve ödemeler şirket tarafından akaryakıt sağlayıcısına toplu olarak yapılır. Toplu kesilen faturalar sayesinde, fiş toplama derdi olmadan muhasebe işlemlerinde de büyük kolaylık elde edilir.

Taşıt tanımaya geçebilmek için öncelikle şahıs veya limited şirketi fark etmeksizin bir şirket olunması gerekmektedir. Bireysel kullanım kabul edilmemektedir. Taşıt tanımaya geçme sürecinde akaryakıt sağlayıcı ile şirket arasında bir sözleşme yapılmakta ve istenilen evraklar akaryakıt sağlayıcıya gönderilmektedir.

Bir çok akaryakıt firması taşıt tanıma sistemlerini kendisine özel olarak isimlendiriyor. Türkiye’nin en yaygın istasyon ağına sahip Opet’in taşıt tanıma sisteminin adı ise Otobil’dir.

OTOBİL, Şirket araçlarının tüm OPET istasyonlarından, araçtan inmeden yakıt almalarını sağlayan ve akaryakıt giderlerinde tasarruf ettiren bir sistemdir.

Otobil’in Avantajları

  • Yanlış yakıt riski yok: Otobil’li olduğunuzda Opet istasyonlarına geldiğinizde, aracınızın deposuna yakın kelebek camında bulunan OTOBİL logolu sticker sayesinde pompa görevlileri sizi tanır. Böylece yakıt cinsi bilgisi sisteme girilen aracınız, farklı yakıt dolum riskine karşı da korunur.
  • Temassız ödeme: İstasyon içinde  ödeme yapmamak size büyük ölçüde vakit kazandıracak olup, sağlığınız için hijyen kurallarına uygun temassız olarak akaryakıt alım sürecini tamamlamanızı sağlayacaktır.
  • İndirimli akaryakıt: Akaryakıt kullanım yoğunluğuna göre şirketinize özel indirimler sağlanır.
  • Kolay raporlama: Her bir şirket aracına özel tanımlı ünite ile hangi araç ne zaman nereden ne kadar akaryakıt almış kolayca takip edebilir, size özel panelinizde hızlıca rapor alabilirsiniz.
  • Muhasebe kolaylığı: Belli sürelerde şirketiniz adına kesilen faturalar ile her akaryakıt alımında fiş alma ve toplama derdi olmadan akaryakıt harcamalarınızı kolayca gider gösterebilir, muhasebe süreçlerini hızlandırabilirsiniz.
  • Cayma bedeli yok: Herhangi bir cayma bedeli de olmadığından dilediğiniz zaman hiçbir cezai bedel ödemeden kullanımı durdurabilir veya vazgeçebilirsiniz. 

Şirket Aracım ile Otobil’e geçmek artık çok kolay!  Bir taşıt tanıma sistemine dahil olmak için şirketlerden bankada açılması talep edilen dbs (Doğrudan Borçlandırma Sistemi) , Şirket Aracım ile Otobil ’li olmak isteyenler için zorunluluk değildir. Size özel panelinize kredi kartınızı tanımlayarak hemen Otobil’in avantajlarından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Daha Fazla